آرزو باسره

هنرمند

کارآفرین

طراح

آرزو باسره

هنرمند

کارآفرین

طراح

نوشته های بلاگ

پاپیه ماشه چیست؟

آبان ۲۵, ۱۳۹۷ پاپیه ماشه
پاپیه ماشه چیست؟

انواع مکتب های تذهیب

papier-mâché در فرانسوی به آن نیز می گویند. یکی از صنایع دستی سنتی است که معنی لغتی آن کاغذِ جویده‌ شده می باشد.​​

پاپیه ماشه موادی ترکیبی از چیپس های کاغذ یا خمیر کاغذ است. برخی مواقع این کاغذ ها با پارچه‌ و چسب تقویت می شوند.

معمولا به اشیایی مقوایی که سطح آنها به وسیله مینیاتور تزئین و با لاک مخصوص پوشش یافته، اطلاق می‌شود. آرزو باسره هنرمند ایرانی که سال ها در این زمینه کار می کنند. نمونه کارهای پاپیه ماشه کرده اند می توانید مشاهده بفرمایید.

jhvdo]i \h\di lhai

تاریخچه پاپیه ماشه

سابقه هنر پاپیه ماشه که در گذشته نقاشی روغنی یا نقاشی لاکی نیز نامیده می‌شد. مانند دیگر هنرها و صنایع‌دستی کاملا مشخص نیست. این هنر را که به عنوان یکی از قدیمی ترین صنایع دستی می توان نام برد، تاریخچه ای آسیایی دارد. در واقع این هنر در دوره صفویان در ایران رواج یافت که شهرهای اصفهان و قزوین از مراکز اصلی این هنر تاریخی در ایران بودند.اسناد معتبری در دست است که نشان می‌دهد این هنر که از دوره صفویه در ایران رواج یافته است. به موازات سایر انواع صنایع‌دستی نیز تکامل پیدا کردند.

از سوی دیگر وجود هنر نقاشی در ایران پیش از خلفای عباسی ثابت می‌کند که نه‌تنها این صنعت از خارج به ایران نیامده، بلکه در سرزمین ایران از باستان معمول بوده و در دوره‌های مختلف به ممالک همجوار مانند امپراتوری روم شرقی و کشورهای اسلامی ‌و هندوستان و ترکستان نیز نفوذ کرده و در آن ممالک آثار زیادی از خود به یادگار گذاشته است.

محصولات مختلف پاپیه ماشه

چگونه پاپیه ماشه بسازیم؟

خلق محصولات هنری با این تکنیک سنتی، نیاز به تخصص و تجربه بالا می باشد. روش ساخت پاپیه ماشه از گذشته تا کنون چندان تفاوتی نکرده. درواقع کم و بیش به همان روش دوران صفویه تولید و عرضه می شود.

البته کارهای هنری در مجموع تکلیک و کار خارق العاده ای برای انجام ندارند. نکته مهم در خلق آنها، خلاقیت، تکرار و تمرین فراوان می باشد. همچنین در مقاله دیگر، به شکل کامل در مورد آموزش ساخت پاپیه ماشه پرداخته ایم. در صورت تمایل می توانید مطالعه بفرمایید.

ساخت پاپیه ماشه

لوازم مورد نیاز ساخت پاپیه ماشه

پاپیه ماشه هنری کم خرج بوده و برای ساخت فقط به  به لوازم ساده و  در دسترسی که لیست شده اند نیاز دارد:

  1. شانه تخم مرغ/ کاغذ
  2. چسب چوب /چسب کاغذ  دیواری
  3. ظرف و یا مجسمه
  4. صمغ درخت سرو کوهی به نام سندروس

مادهٔ اصلی پاپیه ماشه، از صمغ درخت سندروس گرفته شده که با حشرهٔ قرمز تیره، ترکیب می کردند و برای رنگ آمیزی و دوام بیشتر چوب از آن استفاده می کردند.

انواع پاپیه ماشه

انواع ظروف پاپیه ماشه معروف

امروزه از از این تکنیک برای تولید مصنوعاتی چون جلد آلبوم،کتاب، قاب، آیینه، قلمدان،جعبه های جواهر و …استفاده می شود.

پاپیه ماشه هنری است که خلاقیت و نوع آوری در تنوع و گسترش آن بسیار تاثیر گذار است. درحال حاضر هنرمندان با ساخت ظروفی چون ظروف میوه خوری، جعبه دستمال کاغذیشکلات خوری و … از این هنر زیبا برای ساخت وسایل کاربردی تری استفاده می کنند.

حرف آخر

هنر پاپیه، یکی از هنر های باستانی ایرانی است. این هنر در طول تاریخ به شکل های مختلفی تولید می شده. در مجموع امروزه شاهد کمرنگ تر شدن این هنر در صنایع دستی کشورمان شده ایم. البته با تلاش هنرمندانی همچون ارزو باسره، این هنر در حال احیا می باشد. پاپیه ماشه دارای انواع مختلف می باشد. تولید آن نیازمند انرژی تخصص و هزینه بالایی بوده که موجب شده است هنرمندان این شاخه هنری زیبا را رها کرده و به موضوعات دیگر برسند

برچسب:
یک دیدگاه بنویسید
error: Content is protected !!